Odkryj z nami tajemnice włosów. Poznaj 5 ciekawostek o włosach
Włosy skrywają przed nami wiele tajemnic, o których nawet ich nie podejrzewamy. Poznaj 5 ciekawostek o włosach, o których mało kto wie.
1. Rozwój i wzrost włosów
Rozwój owłosienia u człowieka następuje już w życiu płodowym. U zarodka w 3 miesiącu życia pojawiają się związki na łukach brwiowych, a także nad i pod wargami. Każdego dnia włosy rosną ok. 0,35 mm, co daje około 1 cm miesięcznie (chociaż jest to w dużej mierze kwestia indywidualna). Jednocześnie na ciele człowieka znajduje się ok. 5 mln mieszków włosowych. Ich ilość zależy jednak od uwarunkowań genetycznych i kształtuje się na etapie życia płodowego. Z każdego mieszka w ciągu całego naszego życia wyrasta ok. 20-30 kosmyków. Z drugiej strony codziennie ubywa ich nawet do ok. 100, co jednak jest zupełnie naturalnym zjawiskiem.
2. Informacje ukryte we włosach
Nasze włosy zawierają w sobie wiele cennych informacji, w tym m.in. obecność różnorodnych substancji w organizmie, nawet po bardzo długim czasie (co bywa niemożliwe w przypadku badania krwi czy moczu). Na tej podstawie można pozyskać cenne dane na temat danej osoby, w tym przede wszystkim stosowanych leków, nadużywania alkoholu czy substancji pobudzających itd. Włos może być wykorzystany do rozpoznawania przyczyny zatrucia organizmu.
3. Nadmierne wyrywanie włosów to choroba
Trichotillomania — tak określamy fachowo zaburzenie psychiczne, które polega na impulsywnym i niekontrolowanym wyrywaniu włosów. Jest to czynność, na której chore osoby mogą skupiać się nawet do kilku godzin w ciągu dnia. Oprócz tego ujawniają się inne objawy, jak np. częste drapanie skóry głowy, zwijanie włosów, a także różnorodne czynności związane z włosami, jak ich rozdrabnianie. Innym schorzeniem psychicznym związanym z włosami jest kompulsywny nawyk zjadania włosów, czyli trichofagia.
4. Włosy są martwymi tworami
Włosy powstają z komórek naskórka, stanowiąc jego zrogowaciałe, martwe twory. Nie podlegają procesom fizjologicznym. Jedyną żywą częścią włosa jest cebulka. Tylko ona tak naprawdę ma zdolność do regeneracji i jest odpowiedzialna za wzrost pukli. Jeśli więc chcesz realnie wpłynąć na kondycję swoich włosów, skup się przede wszystkim na pielęgnacji skóry głowy, np. poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków odżywiających cebulki czy wykonywanie masażu podczas mycia głowy. Relaksujący masaż podczas mycia głowy to standardowy zabieg w naszym salonie fryzjerskim w Warszawie Corte Del Sole.
5. Włosy: 3 x naj…
Najdłuższe włosy liczyły 6,8 m i należały do mężczyzny. U kobiety rekordowa długość wynosiła 5,6 m. Najdroższe w historii włosy sprzedano za 115,120$, a należały one do legendarnego Elvisa Presley’a. Najwięcej włosów mają blondyni i blondynki (ok. 146 tysięcy), drugie miejsce zajmują szatyni (ok. 100 tysięcy), a najmniej mieszków włosowych najczęściej występuje u osób rudych (ok. 86 tysięcy).
odwiedź nasz profil